Повернутися

Про спростування тверджень

Відсутність у підприємства можливості спростувати інформацію, відображену у довідці слідчого, поза межами кримінального процесу є легітимним обмеженням, покликаним забезпечити юридичну визначеність.
Такий висновок зробив Касаційний цивільний суд у справі № 642/2581/17. У ній підприємство вимагало спростування тверджень, що містилися у листах начальника відділення слідчого відділу поліції, надісланого 243-м контрагентам позивача, з вимогою надати копії документів по взаємовідносинам із підприємством.

На думку позивача, у листах фактично висловлене звинувачення у вчиненні підприємством злочинів, передбачених ч.3 ст.190, ч.1 ст.364-1 Кримінально кодексу. Як наслідок, контрагенти припинили співпрацю із підприємством. Натомість, згодом прокурор закрив це кримінальне провадження з підстав відсутності складу кримінального правопорушення.

Як зазначив КЦС, недопустимим є ініціювання позовного провадження з метою оцінки обставин, які становлять предмет доказування у кримінальному провадженні. Такі позови не підлягають судовому розгляду.

Таке обмеження не шкодить суті права на доступ до суду та є пропорційним означеній меті. Аргументи позивача про недостовірність інформації має перевірити суд у кримінальному провадженні, в якому дані, зафіксовані у довідці, є доказом.

Як це зробити, враховуючи, що кримінальне провадження було закрите, КЦС не уточнив.